Новини
Особистості
Центр правової допомоги
Ковель туристичний
Газета "КОВЕЛЬ СЬОГОДНІ"
Презентації
Ковель і видатні люди
Історія
Суспільно-політичне життя
Соціальна сфера
Економіка
Освіта і наука
Культура
Релігія
Спорт
Стратегія розвитку
Зовнішні зв`язки
Пісні
Журнал ПТАХА
www.muzprostir.com.ua - Все про музику на одному сайтi!

Коломия

Олександр Цинкаловський

Олександр Цинкаловський

      Народився 1898 року в місті Володимирі-Волинському. Відомий вчений світового рівня, видатний краєзнавець і археолог. Початкову освіту здобував у гімназії в Ковелі, пізніше вчився в Казані куди переїхала сім`я під час Першої світової війни. Пізніше він повертається на Україну: служить у війську УНР, вчиться в Житомирській школі, з "Просвітою" організовує школи на східній Україні. Вертається на Волинь і вчителює в селі Осьмиговичах. Потяг до знань веде його до Варшавського університету, після закінчення якого працює в археологічному музеї у Варшаві. Постійно займається археологічними та етнографічними дослідженнями. Це він у Кременці відкриває поселення пізнього палеоліту. Його дослідження "Стара Волинь і Волинське Полісся" - неоціненний скарб для сучасника.

      У загальній монографії сіл і міст Волині О. Цинкаловського докладно представлена історія Ковеля з древніх часів. Цінною знахідкою Цинкаловського є наукове підтвердження перебування Шевченка в Ковелі.

      "Опрацьовано 5600 місцевостей як-то міст, містечок, сіл, колоній, хуторів, річок, озер, боліт, пуш і урочищ". Професор О. Цинкаловський здійснив творчий і науковий подвиг.

      Син "титулярного радника акцизного управління" і гарної волинянки ще в дитинстві від діда і вчителя О. Шудровського перейняв любов до свого краю і до кінця життя самовіддано служив йому.

      12 років збирав, опрацьовував матеріали на території Волині і Полісся. Велика праця була відправлена в Київ. Суцільна русифікація зробила свою справу. Столичні чиновники не хотіли видавати цінний фундаментальний твір. Шість років вчений просить, стукає в двері, але вони не відкрились. "Мабуть чекають поки помру, - казав професор і вимушений був забрати цінну працю у Варшаву, а потім переправив її в Канаду, де і була видана у 1984 р., після смерті автора. Рідна українська влада не захотіла відкрити очі на свою історію. Праця О. Цинкаловського "Стара Волинь і Волинське Полісся від найдавніших часів до 1914 року" стала пам`ятником етнографу.

      Помер вчений-етнограф 1983 року в квітні місяці у Кракові, а похований у Варшаві.