ТИЖДЕНЬ ПРАВА: РАЗ НА РІК

     Щороку 10 грудня, Міністерством юстиції в рамках відзначення міжнародного свята – Дня прав людини (з нагоди проголошення Загальної декларації прав людини) проводиться комплекс заходів з відповідної тематики. Понад півстоліття тому, 10 грудня 1948 року, Генеральною Асамблеєю ООН було проголошено Загальну декларацію прав людини, як завдання, до виконання якого повинні прагнути всі народи і всі держави з тим, щоб кожна людина і кожен орган суспільства, завжди маючи на увазі цю Декларацію, прагнули шляхом освіти сприяти поважанню цих прав і свобод і забезпеченню, шляхом національних і міжнародних прогресивних заходів, загального і ефективного їх визнання і здійснення.

     Цьогоріч з 5 по 10 грудня 2011 року на виконання Указу Президента України «Про Всеукраїнський тиждень права» та розпорядження Кабінету Міністрів України «Про затвердження плану заходів з проведення у 2011 році Всеукраїнського тижня права», Міністерством юстиції України спільно з Координаційною радою молодих юристів України при Міністерстві юстиції України, професійними громадськими організаціями, навчальними закладами, науковими установами, приватними юридичними інституціями за підтримки Представництва ООН в Україні, Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), Координатора проектів ОБСЄ в Україні тощо, заплановано проведення низки просвітницьких заходів.

     Як повідомляють організатори, особливого значення та уваги буде приділено наданню юридичних консультацій щодо порядку звернення та виконання рішень Європейського суду з прав людини Секретаріатом Урядового уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини. Також з питань реалізації прав людини в рамках Всеукраїнського тижня права буде проводитись роз’яснювальна робота в установах виконання покарань.

     Варто зазначити, що наміри організаторів та ініціаторів, безумовно, благі. Однак, слід визнати, що для пересічного українця захід із гучною назвою «Всеукраїнський тиждень права» стане лише кількахвилинною стрічкою у випуску вечірніх новин або (якщо пощастить) невеличкою заміткою у регіональних друкованих ЗМІ. Всі реальні заходи Всеукраїнського тижня права пройдуть лише у столиці, до того ж – у більшості своїй призначені вони для студентів та практиків.

     В дійсності ж проблема вакууму правової захищеності та правової культури найбільш гостро стоїть саме на перефирії, в регіонах. Та й проблеми людські в різних куточках України, для вирішення яких потрібне використання правових та адміністративних інструментів, в більшості своїй є «приземленими», та навряд чи коли-небудь будуть розглядатися в такій поважній інстанції, як Європейський суд з прав людини. Зокрема, одним із нагальних, на сьогоднішній день, є питання збільшення кількості громадських приймалень в регіонах, де б надавалися безкоштовні юридичні консультації – допомога реальна та відчутна, а не лише продекларована з екрану телевізора. Єдиною і незмінною метою будь-яких тижнів (місяців та років) права мусить стати ґрунтовне посилення правових можливостей населення.

     Декларація Тисячоліття Організації Об’єднаних Націй (затверджена Резолюцією 55/2 Генеральної Асамблеї від 8 вересня 2000 року), зокрема, закликає всі країни члени ООН сприяти зменшенню правової ізоляції бідних верств населення від кризових загально-соціальних процесів. Зміст концепції виходить з того, що однією з причин бідності певних громадян є правове обмеження певної групи населення, щонайменше у таких ключових правах, як доступ до правосуддя, можливостей започаткування приватної ініціативи, дотримання майнових та трудових прав. З іншого боку, вищеописані прояви правової ізоляції є наслідком бідності – матеріального та соціального становища, приналежність до якого апріорі викидає індивіда за межі суспільних процесів.

     Посилення правових можливостей різних верств населення мусить стати процесом, завдяки якому громадяни стануть захищеними та отримають можливість користуватися законом, щоб просувати свої права та інтереси у відносинах з державою та ринком. Він повинен включати в себе повну реалізацію ними своїх прав та користування всіма можливостями, що з цього випливають, в першу чергу – завдяки державній підтримці та їхнім власним зусиллям.

     Основною місією держави як в цілому, так і на місцях, має стати надання доступу до реалізації нагальних правових потреб представникам всіх верств населення, зокрема, інформування громадян щодо права доступу до правосуддя, права на започаткування власної підприємницької ініціативи, дотримання трудових і майнових прав. Паралельно з цим слід сприяти розвитку правового світогляду та суспільної активності членів місцевих громад, створенню локальних осередків правового захисту громадян, які б підтримувалися силами місцевої громади. З метою вирішення нагальних правових потреб громадян та реалізації їх права на доступ до правосуддя держава мусить перш за все ґрунтовно проаналізувати всі чинники, що ізолюють населення від використання ним своїх правових можливостей.

     Всеукраїнський тиждень права завершиться 11 грудня підбиттям підсумків. Безперечно, одним із завдань таких тижнів права мусить стати реальне сприяння тому, щоб наші громадяни не лише розширювали свої правові знання, але й вчилися їх застосовувати. Водночас, підхід держави, спрямований на посилення правових можливостей громадян, повинен активно реалізовуватися як на національному, так і місцевому рівнях.

Василь КОВАЛЬЧУК,
адвокат, заступник голови
ВОГО «ЦЕНТР ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *